Historie chropyňského hokeje

 

        Je to už mnoho let co se v Chropyni nechodilo jen na fotbal, házenou a jiné sporty, ale ke sportům číslo jedna patřil v našem městě i hokej. Ano. Ti mladší už ani neví, že zde bylo nekrytý zimní stadión, ale ti starší z vás si na hokej určitě vzpomenou. O tom, že se hrál v Chropyni hokej na vysoké úrovni svědčí dobové zápisy v kronice Tělovýchovné jednoty. Vše začalo na Sokolském stadioně (naproti Komenského školy, za restaurací STOP), kde se v zimě nastříkala ledová plocha, která sloužila k tréninku a soutěžním zápasům.15.11.1941 byl založen hokejový odbor SK Chropyně, který v zimním období 1941-1942 odehrál celkem 19 zápasů, z nichž se 14-krát radoval z vítězství a 2-krát skončilo utkání nerozhodně a jen ve třech odcházeli naši hráči poraženi. Celkem si udrželi aktivní skóre a v poměru 85 : 45. I v dalších letech se hokeji v našem městě dařilo. TJ Jiskra Chropyně se stávala postrachem proti hráču z celého okolí. I po válce se hokeji dařilo a TJ Jiskra Chropyně v sezóně 1952/53 porazila ve finále severní skupiny krajského přeboru Gottwaldov.

 

První začátky chropyňského hokeje na Sokolském hřišti

 

        Nová éra hokeje byla spojena s výstavbou nové umělé ledové plochy, která byla slavnostně otevřen 22.prosince 1981. Celé sportoviště bylo vybudováno v akci „Z“ a celkem bylo odpracováno 19 433 brigádnických hodin. Chropyně se tak stala druhým městem s umělou plochou na okrese. Finanční náklady přišlo tehdejší vedení města na na 2 mil. Korun a v létě mělo posloužit jako sportoviště na tenis. Hřiště se nacházelo za koupalištěm, kde dnes stojí nové házenkářské. Ale i během let se na umělé ploše i nadále pracovalo. Jak se uvádí v zápise ze zasedání výroční členské schůze oddílu ledního hokeje ze dne 12. února 1985 pokračovali práce na vybudování betonových chodníků k šatnám, pokladně a střídačkám, natřena byla ledová plocha, instalovala se mobilní buňka rozhlasového zařízení. V klubu zatím bylo registrováno 9 mužů a 19 žáků. Provoz ledové plochy byl nepřetržitě od poloviny listopadu až do poloviny března. Zájem o hokej měli povzbudit náborové turnaje, kterých se zúčastnilo 120 dětí a na další sezónu se podařilo zajistit více mladých hokejistů. Ovšem hokej v Chropyni příliš dlouho nezůstal.

        Po sametové revoluci díky nedostatku finančních prostředků stadion upadal až nakonec byla zimní plocha uzavřena úplně. Zimní stadión vydržel jen něco málo přes deset let. Hráči, kteří se hokeji věnovali museli přejít do Kroměříže a okolních měst, byli i tací, kteří se hokeji přestali věnovat úplně a přešli k jinému sportu, především k fotbalu. Hokej i přes svou bohatou minulost z města odešel. Ti co se neudrželi v mládežnických kategoriích se věnovali alespoň jako nadšenci a hráli různé odborářské ligy a amatérské soutěže. Hokej tak zůstal jen na zamrzlých rybnících a u televizních přijímačů.

Při budování zimního stadionu v Chropyni  roku 1981 nemohl chybět na stavbě odpovědný geodet

 

V létě se pokládalo chladírenské zařízení

 

22. 12. 1981 byl zimní stadion slavnostně otevřen